Proč dáváme obal do obalu?

Již v květnu loňského roku navrhla Evropská komise zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory nebo brčka. V budoucnu by se tyto produkty měly vyrábět už jen z ekologičtějších materiálů. Komise chce tímto návrhem omezit znečišťování světových oceánů a také připomenout, že podobné předměty tvoří asi 70 procent všech odpadků v mořích.

Ačkoli se jedná o značný pokrok, brčkem a vidličkou to bohužel nekončí. Téměř při každé návštěvě obchodu s potravinami, supermarketu, farmářských trhů, dokonce i obchodu se zdravou výživou mou pozornost upoutá jedna zarážející věc. Některým lidem se může tato skutečnost jevit jako banalita, jiným pohled na ni trhá srdce. Řeč je o používání mikrotenových sáčků na ovoce či zeleninu a to obzvláště na ty plodiny, které mají vlastní přirozený obal jako například banány, pomeranče, citrony, kukuřice, cibule a další.

Při zdolávání labyrintu uliček supermarketu mi vždy bijí do očí nákupní košíky, ve kterých se od pultu přes pokladnu až domů vezou banány, nebo jakákoli podobná plodina, zabalené v průhledném jednorázovém igelitovém pytlíku a v tom lepším případě jsou uvnitř banány alespoň tři. Člověk automaticky trhá ze stojanu jeden sáček za druhým a cpe do nich toto ubohé ovoce na vzdory tomu, že má vlastní přirozený obal a drží pohromadě, nikam se mu neodkutálí.

O zbytečnost obalů a balení celkově se však nejedná pouze v tomto případě. Balené věci jsou všude kolem nás. Vzpomeňme si třeba jen na obyčejnou salátovou okurku potaženou tenkým plastovým obalem. Igelitové sáčky používáme i na pečivo, zeleninu, dokonce i při nákupu mražených potravin se jím rovněž pojistíme. A jak se tedy mikrotenovým obalům vyhnout?

V dnešní době nekonečných možností k tomu stačí opravdu málo, například zamyslet se vždy, když míříme ke stojanu pro další pytlík a zeptat se sami sebe, zda je opravdu nutný nebo jen necháváme naše myšlenky a následné činy zapnuté na autopilota. Mimo jiné si lze zakoupit či vyrobit obaly vlastní a stálé, navštěvovat takzvané “bezobalové obchody,” jejichž účel vyplývá už z názvu, občas zavítat na farmářské trhy, kde nejen naleznete bio čerstvé ovoce, zeleninu a jiné potraviny, ale také tím podpoříte lokální české zemědělce. Pokud jste sami přesvědčeni, že se bez průhledných parťáku neobejdete, můžete alespoň být tak trochu rebelové a jednorázový plast použít opakovaně.

You may also like

Leave a comment