Stravou to nekončí aneb 20 tipů, jak žít více eko

Ekologie je v poslední době velice žhavé téma.  Ať už se jedná o pouhé reklamy na papírové tašky, internetové eko výzvy nebo o stále častější stávky za klima, zdá se, že se s ochrannou životního prostředí setkáváme téměř všichni. Přesto se ale mezi námi najdou lidé, kteří jsou ekologií tak trochu nepolíbeni. Zero waste, nebo-li nulový odpad, je čím dál více populárnější životní styl a ačkoli to může pro někoho znít poněkud děsivě či ambiciózně, není se vůbec čeho bát.  Stát se ekologičtějším člověkem nutně neznamená snížit svůj roční odpad tak, aby se vešel do zavařovačky od okurek. Ulehčit planetě můžete i zcela pohodlnou cestou! Stačí jen malá změna, které si sotva povšimnete, ale planeta to ocení.

 1. Vyhýbejte se baleným nápojům

Je to jeden ze základních, avšak velmi důležitých triků, jak snížit svůj odpad. Nejenže ušetříte spoustu peněz, ale vynecháním balené vody se vyhnete tunám plastových lahví, které zamořují oceány a přírodu. Pořiďte si vlastní láhev, kterou budete nosit všude s sebou a používat ji opakovaně. Pokud máte rádi slazené nápoje, nebojte si doma vyrobit vlastní sirupy.

 1. Využívejte hromadnou dopravu 

Ropný průmysl je tím nejškodlivějším pro životní prostředí. Využitím hromadné dopravy, ať už v rámci města či při cestování delších vzdáleností, ušetříte nejen peníze, ale i okolní ovzduší a přírodu. 

 1. Berte si vlastní tašku na nákup 

Buďte vždy připraveni a noste s sebou plátěnou tašku nebo síťovku na neplánované nákupy. Je to drobná věc, která se vejde do každé kabelky a vy tak nebudete muset pokaždé v obchodě sahat pro novou igelitku. 

 1.  K plátěnce přibalte i látkové pytlíky 

Takový igelitový sáček nemá zrovna dlouhou životnost, jelikož se velmi brzy roztrhne a tím pádem je pro nás dále nepoužitelný. Látkové pytlíky, které se dají využít například na ovoce, zeleninu nebo pečivo, se dají používat opakovaně a nezaberou vám v kabelce o nic více místa než plátěná taška. Pytlíky si můžete koupit nebo sami vyrobit a doma se vám pak nebudou válet stovky mikrotenových sáčků.

 1. Navštěvujte farmářské trhy 

Farmářské trhy mají řadu výhod. Najdete zde zcela čerstvé plodiny, které nemusely objet půlku světa a zrát po cestě, aby se včas dostaly na pulty supermarketů. Koupí těchto potravin podpoříte lokální zemědělce a farmáře a budete mít informace o jejich původu. Dalším přínosem je také šťavnatá chuť ovoce a zeleniny, která se s tou ze supermarketu nedá srovnávat. 

 1. Nakupujte v bezobalových obchodech 

Některé potraviny se na farmářských trzích sehnat nedají, a tak pro ně musíte jinam. Skvělým řešením jsou obchody bez obalu, kam si přinesete vlastní sklenice, pytlíky, krabičky a jiné nádoby, do nichž si potom naberete nejrůznější potraviny jako například mouku, cukr, rýži, oříšky, semínka… Zkrátka cokoli, co zde najdete. Super pomocníkem je aplikace https://app.zerowastehome.com/, která vám pomůže najít bezobalové obchody ve vašem okolí.

 1. Plánujte a promýšlejte 

Ačkoli se to zprvu nemusí zdát, plánování je dobrá cesta ke snížení odpadu. Pokud si před nákupem projdete ledničku a spíž, už se vám nestane, že se vám zkazí ty tři sýry, které jste minulý týden koupili ve slevě. Marketingové triky na nás působí ze všech stran, a proto si své nákupy dobře promýšlejte a vždy se ptejte sami sebe, zda tyto boty (mixér, kabelku…) opravdu potřebujete. Krom toho tento trik velmi přispívá i vaší peněžence.

 1. Vařte si doma 

Přípravou vlastního jídla získáte plnou kontrolu nad celým procesem přípravy i nad původem použitých surovin. Zároveň se můžete pokusit si některé potraviny přímo vytvořit doma, a to ať už se jedná o rostlinné mléko nebo třeba o domácí chléb. Pokuste se ale vždy uvařit jen takovou porci, kterou jste schopni zkonzumovat. Vyhazování shnilého jídla není zrovna ekologická záležitost.

 1. Pěstujte vlastní plodiny 

Pěstováním vlastního ovoce a zeleniny dosáhnete ještě kvalitnějších a ekologičtějších produktů než z farmářských trhů. Tento tip ale samozřejmě platí pouze pro ty, kteří mají možnost si na zahradě nebo v truhlíku na balkóně vysadit pár keříků rajčat, jahod nebo čehokoli, co máte rádi. 

 1. Kompostujte 

Po aplikaci všech těchto tipů a rad zjistíte, že vám toho v koši kromě bioodpadu už moc nezůstalo. Pokud jste majitelem zahrady, můžete si založit vlastní kompost. V případě, že zahradu nevlastníte, je zde řada alternativních řešení. Nejjednodušší možností, jak naložit s bioodpadem, je pořídit si hnědou popelnici na něj určenou. Některá menší města však tyto popelnice zatím neposkytují, ale v takových případech existují sběrná místa pro bioodpad. Další možností mohou být komunitní komposty, jejichž mapu a spoustu dalších rad a triků najdete na http://www.kompostuj.cz/. V neposlední řadě si lze pořídit vermikompostér, který můžete mít bez problému i v bytě. 

 1. Recyklujte 

Pokud se vám při nákupu nepodařilo koupit něco bez obalu, snažte se tyto obaly nějakým způsobem dále využít. Jestliže už daný obal používat nelze, recyklujte. Recyklace by ovšem nikdy neměla stát na prvním místě. V první řadě se snažte odpad spíše nevytvářet.

 1. Noste si vlastní nádobí 

Pokud odjíždíte na dovolenou nebo se rozhodnete jíst mimo domov, přibalte si s sebou do tašky vlastní příbor, krabičku, láhev a (bambusové, skleněné či nerezové) brčko, které můžete využívat opakovaně. Plastové či papírové obaly, do kterých restaurace balí jídla, jsou pouze jednorázové a tím pádem jsou také v naprostém rozporu s zero waste filozofií.

 1. Dejte sbohem plastovému kartáčku na zuby 

Většina zubních kartáčků se nedá recyklovat, a tak po pár týdnech požívání končí v odpadkovém koši a následně v přírodě. Místo plastového si však lze pořídit kartáček bambusový, který se v přírodě volně rozloží.

 1. Vyrobte si čistící prostředky 

Čistící prostředky za sebou paradoxně mohou nechávat spoustu odpadu v podobě hromady prázdných lahví. Krom toho také obsahují řadu škodlivých chemikálií, které se dostávají do vody. Přestože jsou již ve spoustě obchodech dostupné čistící prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí, k úklidu vám bohatě poslouží staré jedinečné kombo-ocet a jedlá soda.

 1. Používejte rozložitelné sáčky do koše 

Veškerý odpad, který je zabalen do igelitových sáčků a následně v nich odvezen na skládku, už nemá šanci se rozložit a bude tak s námi na planetě ještě hezkou řádku let. Přitom mezi plastovými a biodegradabilními sáčky nepoznáte sebemenší rozdíl, jelikož jsou stejně velké, stejně pevné, většinou stejně dostupné (například v drogeriích nebo v supermarketech) a stejně se pohybují i cenově. Pokud chcete být ještě ekologičtější, nepoužívejte sáčky vůbec a místo toho házejte odpad rovnou do koše.

 1. Buďte příznivcem rostlinné stravy 

Už v minulém článku bylo zmíněno, že takový obyčejný steak má mnohem náročnější požadavky na výrobu než pytlík čočky nebo fazolí. Rostlinná strava je tedy šetrnější nejen k vašemu tělu, ale i k životnímu prostředí.

 1. Nebojte se second handů 

Znáte to, procházíte se obchodním centrem a snad ve všech výlohách se snaží vaši pozornost upoutat barevné plakáty s nápisem sleva. Nakonec doma skončíte s kupou tašek plných oblečení, o kterém ani nejste přesvědčeni, že jste ho chtěli. Po pár měsících, kdy tyto věci pobývali ve vaší skříni bez povšimnutí, se stejně rozhodnete je vyhodit nebo poslat dál. Při výrobě oděvů se ale používá velká spousta chemikálií, a nejen proto je oděvní průmysl druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem. Zkuste tedy někdy místo do obchodního centra zamířit do second handu a ulovit si tam pár hezkých kousků za pár korun, které vám poslouží a udělají radost.

 1. Pozor na sáčkový čaj 

Ačkoli to nemusí být zprvu uvěřitelné, tak i v čajových sáčcích se setkáváme s mikroplasty. Samozřejmě se nejedná o úplně všechny sáčkové čajeovšem většina klasických značek v sobě plastové složky má. Proti tomu se však lze bránit sypaným nebo doma vyrobeným čajem.

 1. Pořiďte si čtečku 

Pokud milujete knihy jakéhokoli druhu, určitě si rádi zajdete do knihkupectví a sem tam si nějakou koupíte do sbírky. Stalo se vám však někdy, že jste knihu přečetli a ona vám pak zůstala doma v knihovně chytat prach? Přesně proti tomu dnes bojují čtečky, do nichž se vejde hromada vašich oblíbených titulů a které jsou navíc při cestování mnohem skladnější a lehčí než knihy papírové. Ovšem někteří lidé preferují držet v ruce opravdovou knihu a listovat stránkami a přesně pro ně jsou zde knihovny a antikvariáty.

 1. Objevte kouzlo minimalismu 

Pamatujte na to, že méně někdy znamená více a to stejné platí i při konzumu. Jak již bylo zmíněno, vždy se při nákupu pečlivě zamyslete, zda danou věc opravdu potřebujete a bude mít ve vašem životě dostatečné využití. Zabráníte tak hromadění všelijakých nepotřebných krámů a budete mít prostor pro věci, které máte rádi. 

Myslete také na to, že není nutné, abyste hned od zítřka začali plnit všechny body ve výše uvedeném seznamu. Každý se k ekologii a redukci odpadu dostáváme vlastní cestou a vlastním tempem. Důležité je si tuto problematiku vůbec uvědomovat a postupně se propracovávat k snižování dopadu člověka na životní prostředí. Pokud máte nějaké další rady a triky, jak žít více ekologicky, určitě se nebojte o ně podělit v komentářích!

You may also like

2 komentáře

Leave a comment