Jak cestovat ekologicky

Léto už se pomalu přehouplo do druhé poloviny a období dovolených už je v plném proudu. Poslední dobou se turismus stává jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví hospodářství a není se čemu divit. Dnešní doba umožňuje procestovat celý svět téměř komukoli. Takzvané lowcost cestování se stalo opravdovým hitem a za stále méně peněz se nám nabízí čím dál více možností. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaký ekologický dopad má naše dovolená na životní prostředí?

V minulém článku jsme si řekli něco málo o tom, jak se k přírodě chovat šetrně doma a v každodenním životě. Pojďme se nyní společně podívat na to, jak můžeme snížit svou ekologickou stopu i na cestách.

 

Promyslete dopravu

Nejlepším způsobem, jak při cestování nemít žádný vliv na životní prostředí, je zůstat doma. To bychom toho ovšem ze světa moc nepoznali, a tak se této rady zdržíme a raději si celou cestu pořádně naplánujeme.

Vše začíná už při výběru místa. Tam je důležité se zajímat nejen o způsob dopravy, ale i o samotný postoj zvolené destinace k životnímu prostředí. Je z principu jasné, že se do Egypta, Španělska či Thajska nevydáte pěšky nebo na kole jen proto, abyste ochránili přírodu. Pokud to ovšem bude možné, dejte raději přednost vlaku, stopu, nebo dálkovému autobusu před letadlem. Letecká doprava s sebou přináší velké znečištění, kdy se do ovzduší uvolňuje vysoké množství oxidu uhličitého, který škodí lidskému zdraví i přírodě. Během pobytu se pak snažte v místě přesouvat právě pěšky nebo na kole.

Informujte se o ubytování 

Ačkoli některé ubytovací zařízení již vlastní certifikáty a označení se zájmem o ochranu životního prostředí, spousta velkých hotelů s all-inclusive neposkytuje služby, které by k planetě byly zrovna šetrné. Jako zázemí proto zkuste vybírat spíše menší lokální penziony, čímž podpoříte místní obyvatelstvo. Ideálně pak volte ty, kde jsou úsporné žárovky a sprchové hlavice, nevlastní televizi, ručníky a ložní prádlo se nemění každý den a k úklidu a splachování toalet se používá užitková voda.

Poznávejte kouzlo zdejšího jídla  

K objevování nových míst a kultur patří i poznávání místní kuchyně. Jak už bylo zmíněno, služba all-inclusive není příliš ekologická a to hlavně proto, že kvůli ní dochází k velkému plýtvání jídlem. Zkuste tedy místo do hotelu vyrazit na večeři raději do místní restaurace či jen tak do ulic a poznejte zdejší gurmánské zvyky na vlastní kůži. Co se týká street food, je třeba si uvědomit spotřebu velkého množství jednorázových plastů, kdy jsou prodavači ve stáncích schopni zabalit jídlo do plastové krabičky spolu s plastovým příborem, k tomu přidat nápoj do plastového kelímku, do něj dát plastové brčko a nejlépe to celé ještě zabalit do plastové tašky nebo sáčku. Proti tomu je nejlepší bránit se vlastním nádobím. Obyčejná krabička, příbor, láhev a kovové či skleněné brčko vám v zavazadle nezaberou zase tolik místa a zabráníte tím produkci obrovského množství jednorázového odpadu.

Vsaďte na vlastní kosmetiku 

Nespoléhejte na hotelová mýdla a šampóny. Přibalte si do kufru vlastní přírodní kosmetiku, na kterou jste zvyklí a víte, že je šetrná k vašemu tělu i k planetě. Skvělou vychytávkou na cesty jsou speciální malé lahvičky (dostupné ke koupi ve většině drogérií či supermarketů), do nichž jen přelijete takové množství produktu, které budete na cestách potřebovat a nemusíte tak s sebou vláčet celé balení krémů, sprchového gelu, šamponu a další kosmetiky, která by vám jen zabírala místo v zavazadle. Další variantou, a to nejen na cestování, je šampuk, nebo-li tuhý šampon. Je skladný, lehký, vydrží opravdu dlouho a je ohleduplný k přírodě.

Speciální pozornost věnujte i (po)opalovacím krémům. Obrovská spousta značek těchto produktů obsahuje škodlivé látky, které ničí mořské korály. Naštěstí stačí chvilka strávená vyhledáním seznamu takzvaných reef-safe opalovacích krémů a poté už si stačí jen vybrat ten, který vám bude vyhovovat.

Zbystřete při výběru suvenýrů 

Při cestování nechceme zapomínat ani na naše blízké a nejraději bychom jim kousek naší překrásné dovolené přivezli domů. Snažte se ale vždy zamyslet nad tím, zda námi vybrané dárky nemají dopad na okolí. Při výběru suvenýrů se rozhodně vyhýbejte mušlím, exotickým rostlinám, šperkům a dekoracím z korálů a koster mořských živočichů či soškám a výrobkům ze slonoviny nebo tropických dřevin. Nejenže byste tím podpořili pytláctví a nedovolený obchod s ohroženými druhy rostlin a živočichů, ale sami byste se mohli při hraničních kontrolách dostat do problémů.

 

V neposlední řadě nezapomínejme na to, že si na dovolenou jezdíme hlavně odpočinout. Je ovšem důležité si uvědomit, že jen malá změna, které si sotva povšimneme, může mít velký vliv na ochranu životního prostředí a celé planety. Pokud máte zájem dozvědět se více ekologických vychytávek, doporučuji přečíst si předchozí článek Stravou to nekončí aneb 20 tipů, jak žít více eko. Kde letošní dovolenou trávíte vy? Nebojte se s námi podělit o vaše vlastní tipy a triky na cestách!

You may also like

Leave a comment