Nejčastější kosmetické certifikáty, které se vyplatí znát

Kosmetiku používá každý z nás každý den, někdo více a někdo méně. Téma netestované kosmetiky je s ekologií spojeno stejně jako například rostlinná strava nebo zero waste. Společně s dobou se vyvíjí i techniky marketingu a zvláště v současnosti je velkým trendem, že se všechny kosmetické firmy hrnou do propagace „přírodní, bio, eko, natural, organic..“ kosmetiky. Velmi často ale stačí nahlédnout do složení samostatného produktu a člověk se nestačí divit, co všechno se zde může vyskytovat. Naštěstí existuje řada označení a certifikátů, které vám v orientaci mezi kosmetickými výrobky pomohou, pojďme si tedy ty nejčastější z nich představit.

Dříve než začneme, je třeba poznamenat fakt, že veganská kosmetika (tedy bez jakýchkoli živočišných složek) neznamená to stejné jako kosmetika netestovaná na zvířatech a ta se zase liší od přírodní kosmetiky, a proto je důležité najít vámi požadovanou kombinaci certifikátů a označení.

 

 1. HCS/HHPS
  Jako první si povíme něco o certifikátu HCS (Humane Cosmetics Standard), což je jediný celosvětově platný certifikát udělovaný kosmetickým společnostem, jejichž výrobky (včetně jednotlivých složek) nejsou testovány na zvířatech. Jde pravděpodobně o nejdůvěryhodnější certifikát, jelikož společnosti ho vlastnící nejenže nesmí testovat na zvířatech, ale tuto úlohu nesmí zadávat ani jiným subjektům. Dodržování těchto podmínek je kontrolováno pravidelnými audity. Společnosti rovněž nesmějí vyvážet své produkty do Číny a dalších zemí, kde je testování povinné. Certifikát HCS se uděluje kosmetickým firmám a HHPS (Humane Household Product Standard) je udělován prostředkům pro domácnost. 
 2. CPK
  Tato zkratka označuje Certifikovanou přírodní kosmetiku. Jde o český certifikát zaručující, že produkty s jeho označením neobsahují syntetické sloučeniny a látky škodlivé lidskému organismu. Zakázáno je také používat geneticky modifikované složky, ropné deriváty, syntetické vonné látky, chemické konzervační látky, umělá barviva, chemické UV filtry a látky živočišného původu, jejichž získání zahrnuje smrt zvířete (výjimku tedy tvoří látky jako lanolin, med nebo mléko, jelikož během jejich získávání k úhynu zvířete nedochází). Výrobky nesmí být testovány na zvířatech, neprobíhají zde však žádné kontroly. V některých případech se pojí i s přídatkem „bio“ zaručujícím obsah surovin pocházejících z ekologického zemědělství.
 3. BDIH
  Jedná se o certifikát původem z Německa, který pod svým přeloženým názvem Kontrolovaná přírodní kosmetika zaručuje výrobky neobsahující ropné produkty (vazelína, parafín), chemické konzervanty, syntetické parfémy a barviva. Jednou z hlavních podmínek tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin, v maximálním možném množství pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo ekologického sběru v přírodě. Zakázáno je testování na zvířatech, a to se týká nejen konečných produktů, ale i jednotlivých surovin.
 4. The Vegan Society
  Tento certifikát s logem slunečnice označuje výrobky zcela bez živočišných složek (maso, mléko, vejce, med, kožešiny a kůže) a bez geneticky modifikovaných složek. Certifikát The Vegan Society se uděluje jednotlivým produktům, nikoli firmám. Ty se navíc zavázaly, že u nich neprobíhají testy na zvířatech v jakékoli fázi výrobního procesu produktů, nicméně neuskutečňují se zde žádné kontroly. Tyto společnosti mají za cíl podporovat a šířit veganství, odstranit utrpení zvířat a zastavit ničení přírody. Produkty musí splňovat standardy Vegan Animal-free Standards.
 5. Eco Garantie
  Produkty označené certifikátem Eco Garantie nesmí obsahovat ropu a látky z ropy vyrobené (parafín, petrolej…), syntetická barviva a parfemaci, geneticky modifikované složky a přísně je regulováno také použití stabilizátorů, emulgátorů a konzervantů nepřírodního původu. Procento surovin, jež pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství, není nijak dáno, nicméně je žádoucí, aby tvořilo největší možný podíl. Jedná se o mezinárodní certifikát s označením pro bio produkty, které ale mohou obsahovat živočišné složky. Konečné produkty jsou zakázány testovat na zvířatech, opět zde ale neprobíhají žádné kontroly.
 6. Natrue
  Výrobky nesoucí toto logo vám garantují vysokou kvalitu přírodních kosmetických produktů a zaručují splnění těch nejvyšších standardů, jelikož sortiment s tímto certifikátem musí být nejméně ze 75 % přírodní a všechny složky použité při výrobě musí být přírodního původu či v bio kvalitě. Výrobky s certifikátem Natrue musí mít podrobné informace o jejich samotné výrobě, doložitelný původ jednotlivých surovin a složek a v neposlední řadě také označení, kolik procent přírodních látek daný produkt obsahuje. Tyto podmínky se kontrolují nejen papírově, ale také přímo ve výrobě. Veškerý sortiment s tímto označením nesmí obsahovat geneticky modifikované složky, silikonové oleje, látky vyrobené z ropy či syntetická barviva a parfemaci. Konečné produkty nesmí být testovány na zvířatech.

 

Ačkoli by se dalo namítat, že od 11.3.2009 bylo v Evropě zakázáno testování nových složek na zvířatech a od 11.3.2013 bylo v Evropě zakázáno prodávat kosmetiku testovanou na zvířatech, zákony jsou zákony a všichni víme, že to s nimi není vždy tak jednoduché. Společnosti se je snaží obcházet všemožnými způsoby a hledají v nich jakékoli skuliny, aby mohly v této nekalé činnosti nadále pokračovat. Některé firmy sázejí na spekulace o tom, co se považuje za zvíře a co ne, jiné nechávají své výrobky vyvážet do zemí, kde je testování na zvířatech zákonem povinné.

Naštěstí díky moderním technologiím se dá seznam kosmetiky netestované na zvířatech najít během pár vteřin, a to stejné platí i pro veganskou a přírodní kosmetiku.

Přestože informace o certifikátech mohou z počátku vypadat zmateně, věřte mi, že se opravdu není čeho bát. Stačí si jen vybrat ten vámi požadovaný a poté už jen hledat produkty s jeho logem.

You may also like

Leave a comment