Nejčastější kosmetické certifikáty, které se vyplatí znát

Kosmetiku používá každý z nás každý den, někdo více a někdo méně. Téma netestované kosmetiky je s ekologií spojeno stejně jako například rostlinná strava nebo zero waste. Společně s dobou se vyvíjí i techniky marketingu a zvláště v současnosti je velkým trendem, že se všechny kosmetické firmy hrnou do propagace „přírodní, bio, eko, natural, organic..“ kosmetiky. Velmi často ale stačí nahlédnout do složení samostatného produktu a člověk se nestačí divit, co všechno se zde může vyskytovat. Naštěstí existuje řada označení a certifikátů, které vám v orientaci mezi kosmetickými výrobky pomohou, pojďme si tedy ty nejčastější z nich představit.

Dříve než začneme, je třeba poznamenat fakt, že veganská kosmetika (tedy bez jakýchkoli živočišných složek) neznamená to stejné jako kosmetika netestovaná na zvířatech a ta se zase liší od přírodní kosmetiky, a proto je důležité najít vámi požadovanou kombinaci certifikátů a označení.

 

 1. HCS/HHPS
  Jako první si povíme něco o certifikátu HCS (Humane Cosmetics Standard), což je jediný celosvětově platný certifikát udělovaný kosmetickým společnostem, jejichž výrobky (včetně jednotlivých složek) nejsou testovány na zvířatech. Jde pravděpodobně o nejdůvěryhodnější certifikát, jelikož společnosti ho vlastnící nejenže nesmí testovat na zvířatech, ale tuto úlohu nesmí zadávat ani jiným subjektům. Dodržování těchto podmínek je kontrolováno pravidelnými audity. Společnosti rovněž nesmějí vyvážet své produkty do Číny a dalších zemí, kde je testování povinné. Certifikát HCS se uděluje kosmetickým firmám a HHPS (Humane Household Product Standard) je udělován prostředkům pro domácnost. 
 2. CPK
  Tato zkratka označuje Certifikovanou přírodní kosmetiku. Jde o český certifikát zaručující, že produkty s jeho označením neobsahují syntetické sloučeniny a látky škodlivé lidskému organismu. Zakázáno je také používat geneticky modifikované složky, ropné deriváty, syntetické vonné látky, chemické konzervační látky, umělá barviva, chemické UV filtry a látky živočišného původu, jejichž získání zahrnuje smrt zvířete (výjimku tedy tvoří látky jako lanolin, med nebo mléko, jelikož během jejich získávání k úhynu zvířete nedochází). Výrobky nesmí být testovány na zvířatech, neprobíhají zde však žádné kontroly. V některých případech se pojí i s přídatkem „bio“ zaručujícím obsah surovin pocházejících z ekologického zemědělství.
 3. BDIH
  Jedná se o certifikát původem z Německa, který pod svým přeloženým názvem Kontrolovaná přírodní kosmetika zaručuje výrobky neobsahující ropné produkty (vazelína, parafín), chemické konzervanty, syntetické parfémy a barviva. Jednou z hlavních podmínek tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin, v maximálním možném množství pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo ekologického sběru v přírodě. Zakázáno je testování na zvířatech, a to se týká nejen konečných produktů, ale i jednotlivých surovin.
 4. The Vegan Society
  Tento certifikát s logem slunečnice označuje výrobky zcela bez živočišných složek (maso, mléko, vejce, med, kožešiny a kůže) a bez geneticky modifikovaných složek. Certifikát The Vegan Society se uděluje jednotlivým produktům, nikoli firmám. Ty se navíc zavázaly, že u nich neprobíhají testy na zvířatech v jakékoli fázi výrobního procesu produktů, nicméně neuskutečňují se zde žádné kontroly. Tyto společnosti mají za cíl podporovat a šířit veganství, odstranit utrpení zvířat a zastavit ničení přírody. Produkty musí splňovat standardy Vegan Animal-free Standards.
 5. Eco Garantie
  Produkty označené certifikátem Eco Garantie nesmí obsahovat ropu a látky z ropy vyrobené (parafín, petrolej…), syntetická barviva a parfemaci, geneticky modifikované složky a přísně je regulováno také použití stabilizátorů, emulgátorů a konzervantů nepřírodního původu. Procento surovin, jež pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství, není nijak dáno, nicméně je žádoucí, aby tvořilo největší možný podíl. Jedná se o mezinárodní certifikát s označením pro bio produkty, které ale mohou obsahovat živočišné složky. Konečné produkty jsou zakázány testovat na zvířatech, opět zde ale neprobíhají žádné kontroly.
 6. Natrue
  Výrobky nesoucí toto logo vám garantují vysokou kvalitu přírodních kosmetických produktů a zaručují splnění těch nejvyšších standardů, jelikož sortiment s tímto certifikátem musí být nejméně ze 75 % přírodní a všechny složky použité při výrobě musí být přírodního původu či v bio kvalitě. Výrobky s certifikátem Natrue musí mít podrobné informace o jejich samotné výrobě, doložitelný původ jednotlivých surovin a složek a v neposlední řadě také označení, kolik procent přírodních látek daný produkt obsahuje. Tyto podmínky se kontrolují nejen papírově, ale také přímo ve výrobě. Veškerý sortiment s tímto označením nesmí obsahovat geneticky modifikované složky, silikonové oleje, látky vyrobené z ropy či syntetická barviva a parfemaci. Konečné produkty nesmí být testovány na zvířatech.

 

Ačkoli by se dalo namítat, že od 11.3.2009 bylo v Evropě zakázáno testování nových složek na zvířatech a od 11.3.2013 bylo v Evropě zakázáno prodávat kosmetiku testovanou na zvířatech, zákony jsou zákony a všichni víme, že to s nimi není vždy tak jednoduché. Společnosti se je snaží obcházet všemožnými způsoby a hledají v nich jakékoli skuliny, aby mohly v této nekalé činnosti nadále pokračovat. Některé firmy sázejí na spekulace o tom, co se považuje za zvíře a co ne, jiné nechávají své výrobky vyvážet do zemí, kde je testování na zvířatech zákonem povinné.

Naštěstí díky moderním technologiím se dá seznam kosmetiky netestované na zvířatech najít během pár vteřin, a to stejné platí i pro veganskou a přírodní kosmetiku.

Přestože informace o certifikátech mohou z počátku vypadat zmateně, věřte mi, že se opravdu není čeho bát. Stačí si jen vybrat ten vámi požadovaný a poté už jen hledat produkty s jeho logem.

Jak cestovat ekologicky

Léto už se pomalu přehouplo do druhé poloviny a období dovolených už je v plném proudu. Poslední dobou se turismus stává jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví hospodářství a není se čemu divit. Dnešní doba umožňuje procestovat celý svět téměř komukoli. Takzvané lowcost cestování se stalo opravdovým hitem a za stále méně peněz se nám nabízí čím dál více možností. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaký ekologický dopad má naše dovolená na životní prostředí?

V minulém článku jsme si řekli něco málo o tom, jak se k přírodě chovat šetrně doma a v každodenním životě. Pojďme se nyní společně podívat na to, jak můžeme snížit svou ekologickou stopu i na cestách.

 

Promyslete dopravu

Nejlepším způsobem, jak při cestování nemít žádný vliv na životní prostředí, je zůstat doma. To bychom toho ovšem ze světa moc nepoznali, a tak se této rady zdržíme a raději si celou cestu pořádně naplánujeme.

Vše začíná už při výběru místa. Tam je důležité se zajímat nejen o způsob dopravy, ale i o samotný postoj zvolené destinace k životnímu prostředí. Je z principu jasné, že se do Egypta, Španělska či Thajska nevydáte pěšky nebo na kole jen proto, abyste ochránili přírodu. Pokud to ovšem bude možné, dejte raději přednost vlaku, stopu, nebo dálkovému autobusu před letadlem. Letecká doprava s sebou přináší velké znečištění, kdy se do ovzduší uvolňuje vysoké množství oxidu uhličitého, který škodí lidskému zdraví i přírodě. Během pobytu se pak snažte v místě přesouvat právě pěšky nebo na kole.

Informujte se o ubytování 

Ačkoli některé ubytovací zařízení již vlastní certifikáty a označení se zájmem o ochranu životního prostředí, spousta velkých hotelů s all-inclusive neposkytuje služby, které by k planetě byly zrovna šetrné. Jako zázemí proto zkuste vybírat spíše menší lokální penziony, čímž podpoříte místní obyvatelstvo. Ideálně pak volte ty, kde jsou úsporné žárovky a sprchové hlavice, nevlastní televizi, ručníky a ložní prádlo se nemění každý den a k úklidu a splachování toalet se používá užitková voda.

Poznávejte kouzlo zdejšího jídla  

K objevování nových míst a kultur patří i poznávání místní kuchyně. Jak už bylo zmíněno, služba all-inclusive není příliš ekologická a to hlavně proto, že kvůli ní dochází k velkému plýtvání jídlem. Zkuste tedy místo do hotelu vyrazit na večeři raději do místní restaurace či jen tak do ulic a poznejte zdejší gurmánské zvyky na vlastní kůži. Co se týká street food, je třeba si uvědomit spotřebu velkého množství jednorázových plastů, kdy jsou prodavači ve stáncích schopni zabalit jídlo do plastové krabičky spolu s plastovým příborem, k tomu přidat nápoj do plastového kelímku, do něj dát plastové brčko a nejlépe to celé ještě zabalit do plastové tašky nebo sáčku. Proti tomu je nejlepší bránit se vlastním nádobím. Obyčejná krabička, příbor, láhev a kovové či skleněné brčko vám v zavazadle nezaberou zase tolik místa a zabráníte tím produkci obrovského množství jednorázového odpadu.

Vsaďte na vlastní kosmetiku 

Nespoléhejte na hotelová mýdla a šampóny. Přibalte si do kufru vlastní přírodní kosmetiku, na kterou jste zvyklí a víte, že je šetrná k vašemu tělu i k planetě. Skvělou vychytávkou na cesty jsou speciální malé lahvičky (dostupné ke koupi ve většině drogérií či supermarketů), do nichž jen přelijete takové množství produktu, které budete na cestách potřebovat a nemusíte tak s sebou vláčet celé balení krémů, sprchového gelu, šamponu a další kosmetiky, která by vám jen zabírala místo v zavazadle. Další variantou, a to nejen na cestování, je šampuk, nebo-li tuhý šampon. Je skladný, lehký, vydrží opravdu dlouho a je ohleduplný k přírodě.

Speciální pozornost věnujte i (po)opalovacím krémům. Obrovská spousta značek těchto produktů obsahuje škodlivé látky, které ničí mořské korály. Naštěstí stačí chvilka strávená vyhledáním seznamu takzvaných reef-safe opalovacích krémů a poté už si stačí jen vybrat ten, který vám bude vyhovovat.

Zbystřete při výběru suvenýrů 

Při cestování nechceme zapomínat ani na naše blízké a nejraději bychom jim kousek naší překrásné dovolené přivezli domů. Snažte se ale vždy zamyslet nad tím, zda námi vybrané dárky nemají dopad na okolí. Při výběru suvenýrů se rozhodně vyhýbejte mušlím, exotickým rostlinám, šperkům a dekoracím z korálů a koster mořských živočichů či soškám a výrobkům ze slonoviny nebo tropických dřevin. Nejenže byste tím podpořili pytláctví a nedovolený obchod s ohroženými druhy rostlin a živočichů, ale sami byste se mohli při hraničních kontrolách dostat do problémů.

 

V neposlední řadě nezapomínejme na to, že si na dovolenou jezdíme hlavně odpočinout. Je ovšem důležité si uvědomit, že jen malá změna, které si sotva povšimneme, může mít velký vliv na ochranu životního prostředí a celé planety. Pokud máte zájem dozvědět se více ekologických vychytávek, doporučuji přečíst si předchozí článek Stravou to nekončí aneb 20 tipů, jak žít více eko. Kde letošní dovolenou trávíte vy? Nebojte se s námi podělit o vaše vlastní tipy a triky na cestách!

Stravou to nekončí aneb 20 tipů, jak žít více eko

Ekologie je v poslední době velice žhavé téma.  Ať už se jedná o pouhé reklamy na papírové tašky, internetové eko výzvy nebo o stále častější stávky za klima, zdá se, že se s ochrannou životního prostředí setkáváme téměř všichni. Přesto se ale mezi námi najdou lidé, kteří jsou ekologií tak trochu nepolíbeni. Zero waste, nebo-li nulový odpad, je čím dál více populárnější životní styl a ačkoli to může pro někoho znít poněkud děsivě či ambiciózně, není se vůbec čeho bát.  Stát se ekologičtějším člověkem nutně neznamená snížit svůj roční odpad tak, aby se vešel do zavařovačky od okurek. Ulehčit planetě můžete i zcela pohodlnou cestou! Stačí jen malá změna, které si sotva povšimnete, ale planeta to ocení.

 1. Vyhýbejte se baleným nápojům

Je to jeden ze základních, avšak velmi důležitých triků, jak snížit svůj odpad. Nejenže ušetříte spoustu peněz, ale vynecháním balené vody se vyhnete tunám plastových lahví, které zamořují oceány a přírodu. Pořiďte si vlastní láhev, kterou budete nosit všude s sebou a používat ji opakovaně. Pokud máte rádi slazené nápoje, nebojte si doma vyrobit vlastní sirupy.

 1. Využívejte hromadnou dopravu 

Ropný průmysl je tím nejškodlivějším pro životní prostředí. Využitím hromadné dopravy, ať už v rámci města či při cestování delších vzdáleností, ušetříte nejen peníze, ale i okolní ovzduší a přírodu. 

 1. Berte si vlastní tašku na nákup 

Buďte vždy připraveni a noste s sebou plátěnou tašku nebo síťovku na neplánované nákupy. Je to drobná věc, která se vejde do každé kabelky a vy tak nebudete muset pokaždé v obchodě sahat pro novou igelitku. 

 1.  K plátěnce přibalte i látkové pytlíky 

Takový igelitový sáček nemá zrovna dlouhou životnost, jelikož se velmi brzy roztrhne a tím pádem je pro nás dále nepoužitelný. Látkové pytlíky, které se dají využít například na ovoce, zeleninu nebo pečivo, se dají používat opakovaně a nezaberou vám v kabelce o nic více místa než plátěná taška. Pytlíky si můžete koupit nebo sami vyrobit a doma se vám pak nebudou válet stovky mikrotenových sáčků.

 1. Navštěvujte farmářské trhy 

Farmářské trhy mají řadu výhod. Najdete zde zcela čerstvé plodiny, které nemusely objet půlku světa a zrát po cestě, aby se včas dostaly na pulty supermarketů. Koupí těchto potravin podpoříte lokální zemědělce a farmáře a budete mít informace o jejich původu. Dalším přínosem je také šťavnatá chuť ovoce a zeleniny, která se s tou ze supermarketu nedá srovnávat. 

 1. Nakupujte v bezobalových obchodech 

Některé potraviny se na farmářských trzích sehnat nedají, a tak pro ně musíte jinam. Skvělým řešením jsou obchody bez obalu, kam si přinesete vlastní sklenice, pytlíky, krabičky a jiné nádoby, do nichž si potom naberete nejrůznější potraviny jako například mouku, cukr, rýži, oříšky, semínka… Zkrátka cokoli, co zde najdete. Super pomocníkem je aplikace https://app.zerowastehome.com/, která vám pomůže najít bezobalové obchody ve vašem okolí.

 1. Plánujte a promýšlejte 

Ačkoli se to zprvu nemusí zdát, plánování je dobrá cesta ke snížení odpadu. Pokud si před nákupem projdete ledničku a spíž, už se vám nestane, že se vám zkazí ty tři sýry, které jste minulý týden koupili ve slevě. Marketingové triky na nás působí ze všech stran, a proto si své nákupy dobře promýšlejte a vždy se ptejte sami sebe, zda tyto boty (mixér, kabelku…) opravdu potřebujete. Krom toho tento trik velmi přispívá i vaší peněžence.

 1. Vařte si doma 

Přípravou vlastního jídla získáte plnou kontrolu nad celým procesem přípravy i nad původem použitých surovin. Zároveň se můžete pokusit si některé potraviny přímo vytvořit doma, a to ať už se jedná o rostlinné mléko nebo třeba o domácí chléb. Pokuste se ale vždy uvařit jen takovou porci, kterou jste schopni zkonzumovat. Vyhazování shnilého jídla není zrovna ekologická záležitost.

 1. Pěstujte vlastní plodiny 

Pěstováním vlastního ovoce a zeleniny dosáhnete ještě kvalitnějších a ekologičtějších produktů než z farmářských trhů. Tento tip ale samozřejmě platí pouze pro ty, kteří mají možnost si na zahradě nebo v truhlíku na balkóně vysadit pár keříků rajčat, jahod nebo čehokoli, co máte rádi. 

 1. Kompostujte 

Po aplikaci všech těchto tipů a rad zjistíte, že vám toho v koši kromě bioodpadu už moc nezůstalo. Pokud jste majitelem zahrady, můžete si založit vlastní kompost. V případě, že zahradu nevlastníte, je zde řada alternativních řešení. Nejjednodušší možností, jak naložit s bioodpadem, je pořídit si hnědou popelnici na něj určenou. Některá menší města však tyto popelnice zatím neposkytují, ale v takových případech existují sběrná místa pro bioodpad. Další možností mohou být komunitní komposty, jejichž mapu a spoustu dalších rad a triků najdete na http://www.kompostuj.cz/. V neposlední řadě si lze pořídit vermikompostér, který můžete mít bez problému i v bytě. 

 1. Recyklujte 

Pokud se vám při nákupu nepodařilo koupit něco bez obalu, snažte se tyto obaly nějakým způsobem dále využít. Jestliže už daný obal používat nelze, recyklujte. Recyklace by ovšem nikdy neměla stát na prvním místě. V první řadě se snažte odpad spíše nevytvářet.

 1. Noste si vlastní nádobí 

Pokud odjíždíte na dovolenou nebo se rozhodnete jíst mimo domov, přibalte si s sebou do tašky vlastní příbor, krabičku, láhev a (bambusové, skleněné či nerezové) brčko, které můžete využívat opakovaně. Plastové či papírové obaly, do kterých restaurace balí jídla, jsou pouze jednorázové a tím pádem jsou také v naprostém rozporu s zero waste filozofií.

 1. Dejte sbohem plastovému kartáčku na zuby 

Většina zubních kartáčků se nedá recyklovat, a tak po pár týdnech požívání končí v odpadkovém koši a následně v přírodě. Místo plastového si však lze pořídit kartáček bambusový, který se v přírodě volně rozloží.

 1. Vyrobte si čistící prostředky 

Čistící prostředky za sebou paradoxně mohou nechávat spoustu odpadu v podobě hromady prázdných lahví. Krom toho také obsahují řadu škodlivých chemikálií, které se dostávají do vody. Přestože jsou již ve spoustě obchodech dostupné čistící prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí, k úklidu vám bohatě poslouží staré jedinečné kombo-ocet a jedlá soda.

 1. Používejte rozložitelné sáčky do koše 

Veškerý odpad, který je zabalen do igelitových sáčků a následně v nich odvezen na skládku, už nemá šanci se rozložit a bude tak s námi na planetě ještě hezkou řádku let. Přitom mezi plastovými a biodegradabilními sáčky nepoznáte sebemenší rozdíl, jelikož jsou stejně velké, stejně pevné, většinou stejně dostupné (například v drogeriích nebo v supermarketech) a stejně se pohybují i cenově. Pokud chcete být ještě ekologičtější, nepoužívejte sáčky vůbec a místo toho házejte odpad rovnou do koše.

 1. Buďte příznivcem rostlinné stravy 

Už v minulém článku bylo zmíněno, že takový obyčejný steak má mnohem náročnější požadavky na výrobu než pytlík čočky nebo fazolí. Rostlinná strava je tedy šetrnější nejen k vašemu tělu, ale i k životnímu prostředí.

 1. Nebojte se second handů 

Znáte to, procházíte se obchodním centrem a snad ve všech výlohách se snaží vaši pozornost upoutat barevné plakáty s nápisem sleva. Nakonec doma skončíte s kupou tašek plných oblečení, o kterém ani nejste přesvědčeni, že jste ho chtěli. Po pár měsících, kdy tyto věci pobývali ve vaší skříni bez povšimnutí, se stejně rozhodnete je vyhodit nebo poslat dál. Při výrobě oděvů se ale používá velká spousta chemikálií, a nejen proto je oděvní průmysl druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem. Zkuste tedy někdy místo do obchodního centra zamířit do second handu a ulovit si tam pár hezkých kousků za pár korun, které vám poslouží a udělají radost.

 1. Pozor na sáčkový čaj 

Ačkoli to nemusí být zprvu uvěřitelné, tak i v čajových sáčcích se setkáváme s mikroplasty. Samozřejmě se nejedná o úplně všechny sáčkové čajeovšem většina klasických značek v sobě plastové složky má. Proti tomu se však lze bránit sypaným nebo doma vyrobeným čajem.

 1. Pořiďte si čtečku 

Pokud milujete knihy jakéhokoli druhu, určitě si rádi zajdete do knihkupectví a sem tam si nějakou koupíte do sbírky. Stalo se vám však někdy, že jste knihu přečetli a ona vám pak zůstala doma v knihovně chytat prach? Přesně proti tomu dnes bojují čtečky, do nichž se vejde hromada vašich oblíbených titulů a které jsou navíc při cestování mnohem skladnější a lehčí než knihy papírové. Ovšem někteří lidé preferují držet v ruce opravdovou knihu a listovat stránkami a přesně pro ně jsou zde knihovny a antikvariáty.

 1. Objevte kouzlo minimalismu 

Pamatujte na to, že méně někdy znamená více a to stejné platí i při konzumu. Jak již bylo zmíněno, vždy se při nákupu pečlivě zamyslete, zda danou věc opravdu potřebujete a bude mít ve vašem životě dostatečné využití. Zabráníte tak hromadění všelijakých nepotřebných krámů a budete mít prostor pro věci, které máte rádi. 

Myslete také na to, že není nutné, abyste hned od zítřka začali plnit všechny body ve výše uvedeném seznamu. Každý se k ekologii a redukci odpadu dostáváme vlastní cestou a vlastním tempem. Důležité je si tuto problematiku vůbec uvědomovat a postupně se propracovávat k snižování dopadu člověka na životní prostředí. Pokud máte nějaké další rady a triky, jak žít více ekologicky, určitě se nebojte o ně podělit v komentářích!

Kde berou vegani bílkoviny?

Pokud se stravujete vegansky či vegetariánsky, pravděpodobně jste se už někdy setkali s otázkou „Kde jako bereš bílkoviny?“ Nejspíš vám byla položena už nejméně stokrát a nejspíš ji „milujete” úplně stejně jako já. Člověk by čekal, že vzhledem k tomu, kolik je na toto téma dostupných informací a hlavně vtipů, tak už si nikdo nemůže myslet, že by nás rostlinná strava jakkoli ochuzovala nebo ohrožovala. Je ovšem pravda, že s čímkoli novým a neznámým přichází i řada otázek, které mohou být pro spoustu lidí matoucí, takže se nyní pojďme společně podívat, jak to s těmi bílkovinami vlastně je.

Bílkovina, neboli protein, je základní stavební kámen lidského těla. Skládá se z aminokyselin a zároveň spolu s tuky a sacharidy tvoří tři základní složky výživy. Aminokyseliny se dále dělí na esenciální (musíme je přijímat v potravě) a nonesenciální (tělo si je umí vyrobit samo). Konvenčně se stravujícím lidem se jako zdroj proteinu často vybavují potraviny jako například maso, vejce nebo mléčné výrobky v podobě tvarohu a jogurtů. Zde právě ve většině diskuzí vzniká první z mnoha mýtů a to je ten, že rostlinné bílkoviny jsou takzvaně neplnohodnotné, což znamená, že neobsahují všechny esenciální aminokyseliny. Tuto domněnku ovšem vyvrací už jen samotný fakt, že vegetariáni a vegani postupně nevymírají, ba naopak se tato komunita stále více rozšiřuje a to i mezi sportovci, u nichž je nutný vyšší příjem bílkovin.

K této mylné hypotéze se často pojí i další myšlenka, která vychází z toho, že pokud jsou rostlinné bílkoviny neplnohodnotné, musíme je během jednoho jídla nakombinovat tak, abychom naplnili celé aminokyselinové spektrum. Ještě stále se občas můžeme dočíst, ať už v knihách podporující tuto myšlenku nebo na internetu, že vhodně sestavené veganské jídlo je takové, které se skládá z luštěnin a obilovin (cizrna s rýží) nebo luštěnin a semínek (pomazánky, hummus). Pokud si ale informace ověříme u důvěryhodných zdrojů, zjistíme, že se opět jedná o další mýtus. Naše tělo je totiž opravdu chytré a plnohodnotné spektrum si umí vytvořit samo, pokud mu k tomu dodáme ty správné prostředky během celého dne, namísto v rámci jednoho jídla.

A kde tedy rostlinné bílkoviny vzít? Bílkoviny jsou sice obsaženy ve všech rostlinných potravinách, některé jsou na ně však bohatší. Nejlepším zdrojem jsou luštěniny (fazole, čočka, cizrna), obiloviny (jáhly, špalda, oves), ořechy, semínka, některá zelenina (zelený hrášek, brokolice), houby, sójové produkty (tofu, tempeh, seitan), lahůdkové sladové droždí, pseudoobiloviny (pohanka, quinoa, amaranth), proteinové prášky…  Důležité je také zmínit rostlinné potraviny obsahující kompletní aminokyseliny v optimálním poměru a to jsou quinoa, konopné semínko, chlorella a spirulina.

Zde je vidět, že výběr potravin bohatých na rostlinné bílkoviny je opravdu pestrý, ovšem nesmíme zapomínat, že kromě dostatečné pestrosti je nutné dávat si také pozor na dostatečný kalorický příjem. Vegani a vegetariáni, kteří nezískávají ze stravy dostatek kalorií nebo nemají pestrou stravu, riskují, že budou mít nedostatek živin. Od toho se pak mohou dále odvíjet i nejrůznější zdravotní problémy, a proto byste se měli snažit každý den do svého jídelníčku zařadit luštěniny, obiloviny, semínka a oříšky.

Za zmínku rozhodně stojí i řada výhod rostlinných bílkovin nad těmi živočišnými. Nejprostší výhoda se zdá být ta ekologická, jelikož živočišná výroba klade na životní prostředí mnohem větší nároky než výroba rostlinná. Ze zdravotního hlediska lze podotknout, že živočišné bílkoviny, oproti těm rostlinným, obsahují mnohem vyšší procento nasycených mastných kyselin, které přispívají k srdečním chorobám. Z rostlinných bílkovin naše tělo získává také vlákninu, která je pro jeho zdraví opravdu důležitá.

Ačkoli to může pro začátečníka působit poněkud zmateně, na rostlinných bílkovinách se opravdu není čeho bát. Pro lepší orientaci ve vašem denním kalorickém příjmu už v dnešní době existuje nespočet aplikací a webových stránek, které vám s přehledem pomohou (Cronometer, Kalorické tabulky) stačí pouze zapátrat na internetu a vybrat si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Proč dáváme obal do obalu?

Již v květnu loňského roku navrhla Evropská komise zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory nebo brčka. V budoucnu by se tyto produkty měly vyrábět už jen z ekologičtějších materiálů. Komise chce tímto návrhem omezit znečišťování světových oceánů a také připomenout, že podobné předměty tvoří asi 70 procent všech odpadků v mořích.

Ačkoli se jedná o značný pokrok, brčkem a vidličkou to bohužel nekončí. Téměř při každé návštěvě obchodu s potravinami, supermarketu, farmářských trhů, dokonce i obchodu se zdravou výživou mou pozornost upoutá jedna zarážející věc. Některým lidem se může tato skutečnost jevit jako banalita, jiným pohled na ni trhá srdce. Řeč je o používání mikrotenových sáčků na ovoce či zeleninu a to obzvláště na ty plodiny, které mají vlastní přirozený obal jako například banány, pomeranče, citrony, kukuřice, cibule a další.

Při zdolávání labyrintu uliček supermarketu mi vždy bijí do očí nákupní košíky, ve kterých se od pultu přes pokladnu až domů vezou banány, nebo jakákoli podobná plodina, zabalené v průhledném jednorázovém igelitovém pytlíku a v tom lepším případě jsou uvnitř banány alespoň tři. Člověk automaticky trhá ze stojanu jeden sáček za druhým a cpe do nich toto ubohé ovoce na vzdory tomu, že má vlastní přirozený obal a drží pohromadě, nikam se mu neodkutálí.

O zbytečnost obalů a balení celkově se však nejedná pouze v tomto případě. Balené věci jsou všude kolem nás. Vzpomeňme si třeba jen na obyčejnou salátovou okurku potaženou tenkým plastovým obalem. Igelitové sáčky používáme i na pečivo, zeleninu, dokonce i při nákupu mražených potravin se jím rovněž pojistíme. A jak se tedy mikrotenovým obalům vyhnout?

V dnešní době nekonečných možností k tomu stačí opravdu málo, například zamyslet se vždy, když míříme ke stojanu pro další pytlík a zeptat se sami sebe, zda je opravdu nutný nebo jen necháváme naše myšlenky a následné činy zapnuté na autopilota. Mimo jiné si lze zakoupit či vyrobit obaly vlastní a stálé, navštěvovat takzvané “bezobalové obchody,” jejichž účel vyplývá už z názvu, občas zavítat na farmářské trhy, kde nejen naleznete bio čerstvé ovoce, zeleninu a jiné potraviny, ale také tím podpoříte lokální české zemědělce. Pokud jste sami přesvědčeni, že se bez průhledných parťáku neobejdete, můžete alespoň být tak trochu rebelové a jednorázový plast použít opakovaně.